ساختار و ترکیب مو

بانوان ایرانی لایق بهترین ها

 

Structure and composition of the hair

 ساختار و ترکیب مو

آناتومی پوست سر

شرکت ایکاس متیکس ایران بعنوان نماینده انحصاری کمپانی ایکاس متیکس برزیل تمام تلاش خود میکند تا ضمن وارد کردن محصولات با اصالت و اریجینال برزیلی سطح دانش و مهارت شما مصرف کننده گرامی راارتقاء بخشیده و همگام با سایر بانوان کشورهای دنیا شما نیز از بهترین برخوردار باشید . ما در این مقاله بر آنیم تا ساختار و ترکیب مو را توضیح دهیم .

موها از فولیکول هایی که در محل اتصال لایه های عمیق زیر پوست قرار دارند رشد میکنند . این فولیکول ها به پیاز مو نیز معروف هستند . جریان خون توسط یک رگ کوچک تأمین می شود که از داخل ساقه مو عبور می کند ، بنابراین تمام عناصر حیاتی مورد نیاز برای سالم ماندن مانند اسیدهای آمینه ، نمک های معدنی یا ویتامین ها را برای مو فراهم می کند. ساقه مو توسط غدد احاطه شده است ، مهمترین آن غده چربی است که سبوم تولید می کند و به عنوان روان کننده طبیعی مو عمل می کند . در سطح پوست سر منافذ ، عرق تولید شده توسط غدد عرق را تخلیه می کنند . افزایش سه ناحیه مورفولوژیکی - کوتیکول ، مدوال و قشر داخلی ترین لایه یا مدوال که فقط در موهای بزرگ ضخیم وجود دارد . لایه میانی که به قشر معروف است. قشر ، استحکام ، رنگ و بافت مو را فراهم می کند. بیرونی ترین لایه به عنوان کوتیکول شناخته می شود. کوتیکول نازک و بی رنگ است. به عنوان محافظ قشر عمل می کند .

ساختار ریشه مو

ریشه مو در زیر پوست قرار دارد ، که در یک فولیکول محصور شده است. در پایه فولیکول مو پاپیالی پوستی قرار دارد. پاپیالی پوستی توسط رگ های خونی تغذیه می شود که برای تولید موهای جدید تغذیه می کند. پاپیالی پوستی برای رشد مو بسیار مهم است زیا حاوی گیرنده های است a هورمون های مردانه و آندروژن است. وجود این گیرنده ها مسئول آندروژنتیک ساختار مو از 95 ٪کراتین ، فیبروز و یک پروتئین هلیکوئیدی ( به شکل مارپیچ ) تشکیل شده است که بخشی از پوست و تمام ضمائم آن ( موهای بدن ، ناخن ها و غیره ) را تشکیل می دهد . کراتین توسط کراتینوسیت ها سنتز می شود و در آب نامحلول است ، بنابراین نفوذ ناپذیری و محافظت از مو را تضمین می کند .

 

keratin.ecosmeticsiran 09122271060vatannavaz

ساختار مو

مو از 95 ٪کراتین ، فیبروز و یک پروتئین هلیکوئیدی )به شکل مارپیچ( تشکیل شده است که .بخشی از پوست و تمام ضمائم آن )موهای بدن ، ناخن ها و غیره( را تشکیل می دهد . کراتین توسط کراتینوسیت ها سنتز می شود و در آب نامحلول است ، بنابراین نفوذ ناپذیری و .محافظت از مو را تضمین می کند . حدود 18 آمینو اسید در مو یافت می شود ، مانند پرولین ، ترئونین ، لوسین و آرژنین . کراتین به ویژه از نظر سیستئین )نوعی آمینو اسید سولفوره شده( غنی است که پیوندهای دی سولفید را بین مولکول ها ایجاد می کند و به کل ساختار مقاومت و استحکام می بخشد .

 

   ساختار مو را می توان به 3 قسمت مجزا تقسیم کرد :

   مدولا: داخلی تر ین لایه  ساقه مو ، متشکل از یک ماده آمورف ، نرم و روغنی

کوتی کول: لایه محافظ نازک بیرونی که حاوی قسمت مغذی ضروری برای رشد مو است. دارای کراتین بسیار زیادی است و از سلول ها یی تشکیل شده است که به صورت لایه ای بر روی دیگری قرار گرفته اند ، طول آنها حدود 60 میکرومتر و عرض آنها حدود 6 میکرومتر است

قشر: جز اصلی مو ، حاوی زنجیرهای طوالنی کراتینه است که خاصیت ارتجاعی ، لطافت و مقاومت به مو را ایجاد می کند. سلولهای قشر با سیمان بین سلولی غنی از لیپیدها و پروتئین ها به هم متصل می شود. هر سلول از بسته هایی تشکیل شده است که در جهت بلندی مو قرار دارند . اینها ماکروفیبریل ها هستند که از میکروفیبریل ها تشکیل شده اند و به نوبه خود شامل پروتوفیبریل هستند.

 نقش مالنوسیتها و کراتینوسیت ها : قشر مو همچنین حاوی مالنین است. مالنین که توسط سلولهای خاصی به نام مالنوسیت ساخته شده ، ماده رنگی مسئول رنگ مو است. واقع در نزدیکی پیاز مو ، مالنوسیتها رنگدانه هایی را به سلولهای کراتینوس ساقه جدید مو تزریق می کنند. این رنگ در طول چرخه مو ، از پیدایش تا پایان ، هنگامی که مو می ریزد ، ادامه دارد .

ایکاس متیکس ایران نماینده انحصاری کمپانی ایکاس متیکس برزیل

 

The Hair Bulb

پیاز مو

 هر تار از موهای شما از فولی کول موی جداگانه خود رشد می کند. پیاز مو در پا یه هر فولیکول مو قرار دارد و حاوی سلول های رشد موی شماست است. اینها به طور مداوم تقسیم شده و به سمت باال فشار می آورند و به تدریج سخت می شوند. وقتی به قسمت بالایی پیاز مو رسیدند خودشان را به شش لایه متحدالمرکز تقسیم می کنند. سه لایه داخلی به مو تبدیل می شوند و از کوتیکول، قشر و مدوال تشکیل شده اند )اگرچه مدوال همیشه وجود ندارد ، به خصوص در موهایی که قطر آنها نازکتر است(. سه لایه بیرونی به لایه پوششی فولیکول تبدیل می شوند. سلولهای خاصی در پیاز مو به نام مالنوسیت ها ، رنگدانه ای به نام مالنین ایجاد می کنند که به موهای شما رنگ می بخشد. شکل فولیکول مو شکل موی شما را تعیین می کند ( یعنی صاف باشد ، موج دار یا فر باشد)

ساقه مو

The Hair Shaft

بخشی از مو است که در باالی پوست سر دیده می شود. این پروتئین از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده و با هم فشرده شده و بهم می پیوندد. کراتین همان موادی است که ناخن ، سم ، پر و پنجه از آن تشکیل شده است. کراتین یک پروتئین فوق العاده قوی است و در برابر سایش بسیار مقاوم است که بوسیله پیوندهای دی سولفید و پیوندهای هیدروژنی در کنار هم نگه داشته میشوند . ایکاس متیکس ایران نماینده انحصاری ایکاس متیکس برزی ل پیوندهای دی سولفید بس یار با دوام هستند. در واقع ، آنها یکی از قوی ترین پیوندهای طبیعی در جهان هستند. هنگامی که آن را جا به جا می کنید یا موهای خود را شل می کنید ، این پیوندهای دی سولفید شکسته شده و به یک پیکربندی دیگر تنظیم می شود. این همان چیزی است که به .شما امکان می دهد شکل موهای خود را برای همیشه تغییر دهید. پیوندهای هیدروژنی ضعی ف تر و بی شتر از پیوندهای دی سولفید هستند. آنها به انعطاف پذیری مو کمک می کنند. هنگامی که موهای خود را خیس می کنید ، آنها به راحتی خرد می شوند و می توان آنها را به طور موقت با گرما دوباره تنظیم کرد تا دوباره مرطوب شوند ( یا از آب یا رطوبت) این همان چیزی است که به شما امکان می دهد بعد از شستن موها را با سشوار و برس حالت دهید .

 

کوتیکول

THE CUTICLE

کوتیکول لایه محافظ موی شما است که از سلول های همپوشانی تشکیل شده است - مانند فلس های ماهی یا کاشی های سقف ، اما رو به پایین . کوتیکول سالم صاف و نرم است. این به موهای شما درخشش می بخشد و از لایه های داخلی در برابر آسیب محافظت می کند. همچنین تبادل رطوبت به داخل و خارج از قشر زیرین را به حداقل می رساند ، بنابراین تعادل و انعطاف پذیری رطوبت مو را حفظ می کند. با این حال فرآیندهای شیمیایی و هوازدگی می توانند کوتیکول را باز کرده و این تعادل را بر هم بزنند و باعث .خشک و شکننده شدن موهای شما شوند.

قشر

THE CORTEX

قشر مو ، رنگدانه اصلی )رنگ( موهای شما را تشکیل می دهد. این شامل رشته های طوالنی کراتینه است که توسط پی وندهای دی سولفید و هیدروژن به هم چسبیده اند. سالمت قشر موی شما تا حد زیادی به یکپارچگی کوتیکول محافظت کننده از آن بستگی دارد. 

مدوال

مدولا ، فقط در انواع موها ی ضخیم وجود دارد ، داخلی ترین الیه موهای شما است. از هسته نرم و نازکی از سلولهای شفاف و حباب های هوا تشکیل شده است.

keratin.ecosmeticsian    

  0912 227 1060  vatannavaz           

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش